Jak zabránit zaschnutí tiskové hlavy inkoustové tiskárny

Inkoustová tiskárna nebo multifunkce je zařízení, které je vhodné zejména pro domácnosti nebo malé kanceláře. V domácím prostředí, kde nemá tiskárna pravidelný provoz, jako v kanceláři, se ale velmi často stane, že tiskárna přestane tisknout z důvodu zaschnutí tiskové hlavy.

head_error

Jak to vlastně funguje?
Inkoustový tisk používá velmi jednoduchou technologii, která je ale extrémně přesná a také velmi citlivá na správné použití. Při tisku dochází k vystřelování mikroskopických kapiček inkoustu z tiskové hlavy na papír. Skládáním kapiček do přesných pozic se vytváří tiskový obraz a požadované barvy. Inkoust je složen ze speciálně upravené vody, barviva a dalších přísad. Právě voda však zpsůobuje zasychání, pokud se tiskárna nepoužívá. Běžné inkoustové tiskárny vyžadují menší objemy tisku ale pravidelný provoz.

 Použití originálních tiskových kazet vás před zaschnutím tiskové hlavy neochrání. Také originální tiskové kazety a hlavy zasychají!

Vzhledem k miniaturním rozměrům tiskových trysek a celkové citlivosti je potřeba dbát na následující pokyny:

Tiskněte pravidelně alespoň 1x týdně a to všemi barvami.
Stačí pouze barvy lehce protisknout, případně spustit na tiskárně kontrolu trysek, která spotřebuje pouze nepatrné množství inkoustu. Vyhnete se tak případnému zdlouhavému a drahému čištění, které tiskárna provádí pomocí inkoustu z kazet.

Kazety nakupujte a měňte včas.
Toto platí především pro tiskárny Canon a HP se samostanými kazetami, které mají tiskovou hlavu vestavěnou v tiskárně. Pokud budete pokračovat v tisku se zcela vypotřebovanou kazetou, může dojít ke spálení tiskové hlavy. Výměna tiskové hlavy stojí ve většině případů téměř jako nová tiskárna.
V případě kazet typu monoblok, u kterých je tisková hlava přímo na kazetě, nedojde při tisku s prázdnou kazetou k poškození tiskárny.

Nikdy nenechávejte tiskárnu delší dobu bez vložené kazety/kazet.
Velmi rychle dochází k zasychání tiskového systému. Náprava nebývá jednoduchá a pravděpodobně se neobejdete bez návštěvy servisu. Při nákupu nové kazety ji v tiskárně zaměňujte jednu za druhou.

 Většina moderních inkoustových tiskáren má od výrobce zabudovány čistící a servisní funkce. Pokud máte tiskárnu s displejem, zkuste najít Servis tiskárny pomocí Menu. Odsud poté můžete zkontrolovat stav tiskových kazet, spustit čištění tiskové hlavy nebo provést kontrolu tiskových trysek.
K těmto funkcím máte také přístup z počítače. V systému Windows najděte Ovládací panely – Tiskárny a zařízení a klikněte pravým tlačítkem myši na Předvolby tisku. Tímto se dostanete do tiskového ovladače, kde u většiny tiskáren najdete kartu Údržba, kde jsou dostupné všechny servisní funkce.

V případě zaschnuté tiskové hlavy nebo jiných problémů s tiskem s obraťte na některou z našich prodejen, rádi vám pomůžeme.
Publikováno: 1. 7. 2016
Kategorie: Návody
zobrazit všechny články blogu     

Návody pro vaši tiskárnu

Canon TS5050 - TS6050 - TS8050 - recenze

Canon TS5050 – TS6050 – TS8050 – recenze

Nová řada inkoustových tiskáren střední třídy Canon PIXMA TS navazuje na tradici velmi kvalitního tisku předchozích modelů.

číst více...

Kde najdete podporu tiskáren

Kde najdete podporu tiskáren

V prodejnách ActivePrint zakoupíte doporučené tiskárny od několika výrobců. Občas se však stane, že potřebujete pro svou tiskárnu něco najít přímo na stránkách výrobce

číst více...

Canon - vypnutí ukazatele hladiny inkoustu

Canon – vypnutí ukazatele hladiny inkoustu

Doplněné nebo renovované kazety u některých tiskáren Canon nezobrazují správnou hladinu inkoustu. Hladiny mohou být v rozmezí

číst více...

Chyba B200 - Canon

Chyba B200 – Canon

Jedná se o jedno z nejčastějších chybových hlášení inkoustových tiskáren Canon. Chyba B200 vám prostě z ničeho nic zastaví tiskárnu a to dokonce i uprostřed tisku

číst více...

Vyberte si nejbližší prodejnu